Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
103 posty 4904 komentarze

Czym jest wolność w gospodarce narodowej oraz w codziennym życiu każdego człowieka?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jeszcze w 1999 r. szefowie MFW stawiali Argentynę za wzór dla państw rozwijających się. Dwa lata później nastąpiła całkowita zapaść. Neoliberalna recepta nie działa.

W Ameryce Łacińskiej w latach 90. – gdy większość krajów podążała za wskazaniami MFW – wzrost gospodarczy stanowił ledwie połowę wzrostu osiąganego w latach 50., 60. czy 70. Nie muszę dodawać, że beneficjentami wzrostu w latach 90. byli jedynie ludzie ze szczytów drabiny społecznej.

    Autor: Joseph E. Stiglitz

 

 

    DETROIT oraz Los Angeles w Stanach Zjednoczonych już zbankrutowały, tam w zasadzie można wszystko, a państwo w zasadzie nie ingeruje w nic, tam mamy tę wolność, a wolny handel w gospodarce jakoby dominuje...

polacy.eu.org/artedit/#/3990/autoprzestepstwa/

   NARKOMANI ĆPAJĄ, prostytucja się szerzy, jest wolność, a w amerykańskich mediach znani i lubiani właśnie taki styl życia eksponują i reklamują wśród amerykańskich obywateli tego państwa, tak jak u nas w Polsce w serialu rodzinka.pl...

    Czy z czystym sumieniem konserwatywni liberałowie od Korwina i Mises-a mogą stwierdzić, że w STANACH Zjednoczonych w ojczyźnie liberalizmu i wolności w gospodarce ten liberalizm zatryumfował, czy tam również mamy socjalizm?

A MOŻE TAM TEŻ, tak jak w Polsce RZĄDZĄ SOCJALIŚCI I NARODOWI SOCJALIŚCI?

    A MOŻE TO CO OBECNIE DZIEJE SIĘ W STANACH, TO jednak WINA SYSTEMU, KTÓRY TAM WPROWADZANO? I użyto go do tego, aby mniejszość rządziła i sprawowała władzę nad większością, gdzie wmówiono Amerykanom to, że są wolni i mogą czynić co chcą, bo to ich życie i ich sprawa?

    Czy wy "konserwatywni" liberałowie uważacie, że życie w upodleniu to wolność, chcecie jako elita tego narodu, aby wasi rodacy żyli w upodleniu, bo wybrali taką drogę, bo państwo (WŁADZA) ma nie wtrącać się w ich życie? Czy Państwo nie rozumiecietego tego, że takie postępowanie zawsze na końcu zamieni się w totalitaryzm albo w anarchię? Zawsze!


    My w Polsce chcemy żyć inaczej, marzymy o tym, aby pokazywać ludziom, jako ludzie należący lub aspirujący do elity polskiego narodu, chcemy przekazywać polskiemu narodowi, jak żyć i w jaki sposób postępować, wręcz chcemy ich tego nauczać, aby w swoim postępowaniu zawsze kierowali się zasadami chrześcijanina, honoru, wzajemnego popierania się, pracy na rzecz całego narodu, nacji i wiary.

   A wtedy być może ludzie w POLSCE zaczną postępować dzięki tym wzorcom inaczej, może dzięki temu Polacy będą próbowali to naśladować, tak jak to czyniła kiedyś polska szlachta - elita polskiego narodu? Tak żeby inni Polacy zrozumieli i nauczyli się, jak żyć po polsku w wolności, wzajemnym szacunku okazywanym innemu Polakowi na każdym kroku, żeby zrozumieli, że wolnością nie jest masoński liberalizm, ani wolność w gospodarce, ani judaizm, czy syjonizm albo narodowy socjalizm, ani komunizm czy bolszewizm, ani anarchizm, tylko polski egalitaryzm, poczucie wspólnoty i wiara w dobro, wiara w życie wieczne, oraz w takie hasła i wartości, które są zawarte w określeniu - Bóg, Honor i Ojczyzna!

    Elita narodu ma kierować narodem, ma NIM rządzić będąc wierna tym zasadom, o których wspomniałem wcześniej, ale ma również inne zadania, ma swój naród chronić i go w razie potrzeby bronić, bo to jest nasza trzódka i powinność wobec niej (Nauka u podstaw!), ma ją nauczać, inspirować i pokazywać jak żyć, ma narodowi służyć, ale i wpajać mu nasze polskie wzorce i obyczaje, a nie masońskie i syjonistyczne, inaczej bolszewickie i komunistyczne...

  Proszę państwa rządzenie to jest misja i służba pełniona przez polskie elity narodowe dla polskiego narodu a nie dla siebie. Przecież najlepiej powiedzieć, macie wolność - "róbta co chceta", bo właśnie na tym drodzy państwo nie polega rządzenie i ponoszenie za sprawowanie władzy nad swoim NARODEM I PAŃSTWEM pełnej odpowiedzialności w cywilizacji łacińskiej oraz w cywilizacji polskiej, których jak widać z tego, co piszecie w swoich postach i komentarzach zupełnie nie rozumiecie, chociaż tak często się w nich na nią powołujecie...

p.s.

A TUTAJ NAGLE DOTARŁA DO MNIE niespodziewana NIEMIŁA WIADOMOŚĆ O TYM, ŻE PAN WINNICKI BĘDZIE OBECNIE BRONIŁ POLSKIEJ RODZINY RAZEM Z JAKOBINAMI I ULTRA WOLNOŚCIOWCAMI Z UPR-u.

prawica.net/35070

Z tymi ludźmi, którzy chcą wszystko w Polsce sprywatyzować, z tymi, którzy chcą zalegalizować w Polsce prostytucję i handel lekkimi narkotykami, z tymi, którzy od lat głoszą wśród Polaków skompromitowaną ideę masońską, którą sformułował kiedyś żyd Mises, dzięki której obecnie masoneria i syjonistyczne żydostwo zniewoliły całe narody.

 

TRAGEDIA.

p.s. 2

 

Obłęd - Nasze życie

KOMENTARZE

 • PIPERZYCIE, Tonderski, jak POTŁUCZONY ...
  Przecież problemy Detroit czy Los Angeles wynikają właśnie z BRAKU WOLNEGO RYNKU !!! Wynikają z tego, ze np. w Detroit przemysł samochodowy był DOTOWANY przez państwo z powodu szantażu związków zawodowych AFL-CIO !!!

  Bańka spekulacji na nieruchomościach w USA również była wynikiem INTERWENCJONIZMU będącego następstwem zmian prawnych wymuszających na bankach dawanie kredytów na domy Murzynom (Affirmative Action). Gdy jakiś bank nie dał Murzynowi kredytu, Murzyn mógł iść do sądu i uzyskać wyrok za rasizm.

  To wszystko są rzeczy nie mające NIC WSPÓLNEGO z Wolnym Rynkiem !!!

  Co do roli "elit" to powiem tak: w XIX i na początku XX wieku ziemiaństwo było właśnie elitą. I szczerze mówiąc nie zawsze było "przewodnikiem trzódki", jak chcesz to widzieć, a często KATEM i RZEŹNIKIEM tej trzódki. Tych "zwykłych, szarych ludzi".

  Ja jestem raczej EGALITARYSTĄ i uważam, że nie ma NAJMNIEJSZEJ RÓŻNICY między mną, tobą, szejkiem Kuwejtu, Prezydentem USA czy sierotą-żebrakiem z Kalkuty.

  Nikt więc nie ma prawa uzurpować sobie roli autorytetu.

  Nie chcę mieć "elit" w starym rozumieniu, gdzie samo przynależenie "z urodzenia" daje komuś jakieś szczególne przywileje.

  Co innego - OBOWIĄZKI. Tu się zgodzę: pochodzisz ze znamienitego rodu - masz OBOWIĄZKI. Ale ŻADNYCH ROSZCZEŃ !!!

  Zauważam wielką rolę ciągłości, nazwiska, rodu, ale nie w sensie korzyści, tylko w sensie obowiązków. Niestety - ludzie są tak skonstruowani, że myślą, że z powodu urodzenia należą im się pokłony i zaszczyty ...

  WON z takimi "elitami" !!!!!!!!!!!!!!

  Kto, jak nie "eility" przepierdolił Polskę w XVII wieku ?
  Kto, jak nie "elity" oddał finanse państwa polskiego Żydom, i to jeszcze chyba w średniowieczu ?
  Kto, jak nie "elity" upijały polskie chłopstwo robiąc z nich upodloną ciemną masę ?

  Nie idealizuj roli elit i nie buduj społeczeństwa na wzór piramidy. TO nie średniowiecze czy XIX wiek !!!

  Dzisiaj każdy człowiek ma SAMOŚWIADOMOŚĆ, ma do dyspozycji CAŁĄ WIEDZĘ WSZECHŚWIATA i SAMODZIELNIE DOKONUJE WYBORÓW !!!

  I ty chcesz takiemu człowiekowi narzucać "elity" ????

  NAIWNIAKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  TO SE NE VRATI !!!!!!!!

  TEGO JUŻ NIE MA !!!!!!!!!!!!!!!!

  Dzisiaj KAŻDY Z NAS ma SAMODZIELNOŚĆ I WOLNOŚĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  KAŻDY SAM REALIZUJE SWOJE ŻYCIE !!!!!!!


  I to jest CUDOWNE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • Gdy wywiozą Ci warsztat PRACY do Chin - Wietnamu
  to faktycznie jesteś wolny i fruuuu na szczaw i mirabelke - samodzielnie również wtedy zadecydujesz czy obrać mirabelkę czy zjeść w skórce
  I to jest CUDOWNE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • @Ultima Thule 15:28:21
  "Dzisiaj każdy człowiek ma SAMOŚWIADOMOŚĆ, ma do dyspozycji CAŁĄ WIEDZĘ WSZECHŚWIATA i SAMODZIELNIE DOKONUJE WYBORÓW !!!"


  To są brednie. Zdaje się że takie bzdety były modne wśród pierwszych bolszewików. Ktoś pamięta, chyba nawet były kierunki sztuki w ten deseń.

  "Przeszłości ślad dłoń nasza zmiata", i podobne mocarne kretyństwa. Ale jak widać głupota jest absolutnie niezniszczalna.
 • @Dodaj 15:37:57
  Panie gdzie pan w moim tekście wyczytał coś na temat Chin albo Wietnamu?
 • @Dodaj 15:37:57
  wywieźć pracę do Chin mogą tylko wtedy, gdy będę MNIEJ EFEKTYWNY, niż Chińczyk. Jeżeli by tak miało być, to czy miałbym prawo domagać się dla siebie większego wynagrodzenia, niż efektywniej pracujący ode mnie Chińczyk ???

  Trzeba być chyba CHORYM NA UMYŚLE, żeby się tego domagać !!!

  My bądźmy EFEKTYWNIEJSI, niż Chińczycy i EFEKTYWNIEJSI, niż Niemcy ...
  Wtedy będziemy bogaci ... w przeciwnym razie umrzemy z głodu ...

  WALCZ ALBO GIŃ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • @Ultima Thule 15:28:21
  Coraz bardziej przekonuje mnie pan do tego, że po prostu to jest szkoda czasu wchodzić z panami od masońskiego liberalizmu, w jakiekolwiek polemiki. Wy jesteście jak dżuma, czarna ospa i czerwonka razem wzięte, odporni na jakiekolwiek argumenty całkowicie zindoktrynowani przez masonerię, jakobinów i syjonistów, i Kaczyński na was dobrze powiedział, że jesteście zwykłymi dywersantami, a to i tak w jego ustach był zwykły eufemizm...

  WY JESTEŚCIE GORSI OD NAJBARDZIEJ ZAJADŁYCH I OGRANICZONYCH BOLSZEWIKÓW, KTÓRZY BEZ WAHANIA MORDOWALI MILIONY W IMIę SWOICH RACJI I PRZEKONAŃ miliony ludzi... Oni tak jak wy uważali, że czynią dobrze, i że walczą o słuszną sprawę, o wolność i równość dla wszystkich, nawet dla tych którzy tej wolności i równości nie chcieli...
 • @vortex 15:41:57
  zauważ, że dzięki internetowi i tabletom nawet 2-3 letnie dziecko staje się samodzielnym człowiekiem, potrafiącym poznawać świat bez pomocy innych.

  Na naszych oczach odbywa się niebywałą rewolucja świadomości ludzi. Nigdy dotąd na tak wielką skalę nie obserwowano upadku wszelkich bzdurnych "autorytetów" (tzw. "elite in being").

  Dawniej ludzie nie wiedzieli, jak żyją inni. Dzisiaj internet (tryliardy lepiej, niż telewizja !!!) pokazał ludziom, jak żyją inni !!! Nie da się już dłużej utrzymywać ludzi w ciemnocie !!! I każdy człowiek ma prawo uważać, że za swojego życia będzie miał pracę, rodzinę, dobre życie, dom z basenem, własny jacht itp. !!!

  DLACZEGO NIE !?

  Dlaczego miliardy mają być skazane na rolę pariasów, żeby elity mogły się elicić ?

  Tyle, że szansa nie ma polegać na wyznawaniu jakiejkolwiek ideologii lub przynależeniu do "narodu", lecz na WŁASNEJ PRACY dla dobra społeczeństwa !!!
 • Elita narodu
  Moim zdaniem żaden zwolennik Misesa nigdy nie uważał siebie za elitę narodu, za kogoś ważniejszego od innych ludzi. Nigdy nie traktował drugiego człowieka i drugiego Polaka jako kogoś, kogo należy nauczać "jak żyć i w jaki sposób postępować". Nigdy nie ośmieliłby się wynosić ponad innych ludzi nazywając ich swoją "trzódką" której pewne zachowania należy "wpajać" wyznawane przez siebie wzorce i obyczaje. Nigdy nie ośmieliłby się wymagać od innych Polaków by "nauczyli się, jak żyć po polsku", przypisując sobie monopol na cały patriotyzm.

  Żaden zwolennik Misesa nie posłużyłby się nigdy oszustwem i kłamstwem w celu obrony swoich poglądów. Nie przedstawiałby nieprawdziwych argumentów,
  że "narkomani ćpają" w USA bo ich państwo zalegalizowało całkowicie narkotyki (przestało się nimi zajmować),
  że ogłoszenie własnej niewypłacalności przez władze niektórych miast w USA jest spowodowane wolnością obywateli tych miast,
  że MFW stojący na straży biurokratycznego sterowania emisją pieniądza propaguje idee wolnego rynku,
  które mają potwierdzać zwycięstwo wolności w gospodarce.
 • A generalnie ci tworkowi liberałowie nie rozumieją rzeczy elementarnych.
  Tworkowi, bo oni chyba wszyscy żyją albo z gry w brydżyka, albo z renty inwalidzkiej (pewnie na główkę).
  Więc oni nie zauważają rzeczy oczywistej, że wolność nigdy nie była dla normalnych ludzi rzeczą najważniejszą (jak kto siedzi w klatce w psychiatryku, to on może mieć taki priorytet).
  Jak też nie zauważają że ludzie zawsze żyli w grupach i dzielili się rolami. Że absolutnie kluczowym elementem rozwoju cywilizacji była specjalizacja i organizacja, ustalanie norm postępowania, zależności, podporządkowań i hierarchii. Co realnie zawsze oznacza ograniczenie wolności jednostki. Tak było zawsze. Do czego służyły średniowieczne cechy rzemieślnicze? Przede wszystkim ustalały standardy jakości, tak żeby klient nie musiał grać w loterię, aby wiedział że wyrób tego cechu jest dobry, bez oszukaństwa - że się nie rozleci, że mu na głowę nie zleci, że go nie otruje, że go nie zabije.
  Taka była dyskusja na początku lat 90tych, gdy szaleli wręcz korwiniści. Taki jeden mówi, że państwowa kontrola leków to zbrodnia, socjalizm, komuna i co tam jeszcze. Że on tego nie potrzebuje, bo w razie czego wytoczy sprawę sądową o odszkodowanie. Taki jeden lekarz co był wśród nas tylko mruknął - a co ci po tym odszkodowaniu, jak wątrobę będziesz miał zniszczoną? Podobnie można zapytać rodzinę która zginęła w zawalonym bloku, bo po co nadzór budowlany? Ciekawe kto wtedy odda sprawę do sądu? Nieboszczyki?
  I tak można by temat rozwijać. Cywilizacja wyrosła na coraz bardziej rozbudowanych strukturach społecznych, a nie swawoli jaką lansują korwiniści. I wciąż nie odpowiadają na pytanie - gdzie to działa? Bo to nie działa nigdzie, i nie ma prawa działać.
 • @Ultima Thule 16:03:31
  >zauważ, że dzięki internetowi i tabletom nawet 2-3 letnie dziecko staje się [chlast!]

  Niewolne...
 • @Dodaj 15:37:57
  A W TEN DESEŃ, TERAZ ZROZUMIAŁEM, KORWINOWCY NIE ROZUMIEJĄ, ŻE NIE MA ŻADNEJ WOLNOŚCI W GOSPODaRCE I EKONOMII, TO SĄ DYLETANCI LUB DYWERSANCI,

  Przepraszam za mój szorstki ton w poprzednim komentarzu.
 • @vortex 16:10:11
  w którym momencie jesteśmy za "swawolą" ???

  To właśnie teraz jest swawola !!! Urzędników i polityków !!!

  My jesteśmy za TWARDYM PRAWEM i BEZWZGLĘDNYM karaniem złodziei !!!!!!!

  Jesteśmy PRZECIWKO mordowaniu dzieci nienarodzonych !!!

  Jesteśmy PRZECIWKO homoedukacji w szkołach !!!

  Jesteśmy PRZECIWKO przymusowemu ZUSowi !!!

  Jesteśmy PRZECIWKO państwowej edukacji !!!

  Wykaż mi tą pierdoloną "swawolę" o której bredzisz ...
 • @Ultima Thule 15:28:21
  No ... Tonderski jak zwykle pieprzy.
  I trochę soli.

  I zupa wychodzi palce lizać.
 • @Paweł Tonderski
  Gratulacje Panie Tonderski!

  Przeszedł Pan samego siebie. W końcu trzeba się rozwijać, a Pan się rozwija.

  Teza, że Detroit zbankrutowało przez wolność gospodarczą przyćmiła wszystkie bzdury które Pan do tej pory napisał.
  Tego by nawet Urban w swoich najlepszych czasach nie wymyślił.
  Co tam prawda i fakty. Ważne żeby do ideologii pasowało.

  Zgłaszam powyższy wpis do miana absurdu roku 2013.
 • @imran 17:58:08
  Tezy, że "Detroit zbankrutowało przez wolność gospodarczą " nie zauważyłem w tekście.

  Takiego stwierdzenia (mimo, że czytałem z 10 x) nie znalazłem.

  To, co imputujesz, to zwykła talmudyczna metoda postawienia kwestii i walki z nią.

  Proszę zwrócić uwagę, że choć jesteśmy gojami to nie jesteśmy z pierwszej łapanki.

  Trochę więcej szacunku dla naszego intelektu, plissss.
 • @Ranger 18:07:56
  Faktycznie.

  Tonderski jest odjechany.

  Nie rozumie jednej rzeczy, że do mądrych inaczej trzeba mówić inaczej.

  A On matoł, jak chłop krowie na rowie...
 • @imran 17:58:08
  Miasto Detroit zbankrutowało, nie ma w kasie miasta na wypłaty, nie ma na opłaty firm usługowych i administracji w urzędzie miasta, nie ma na pensje dla służb mundurowych i podwykonawczych prywatnych i publicznych, to w takim razie co to jest? Jeżeli nie jest to bankructwo, to co to jest? Kto doprowadził do takiej sytuacji w tym mieście, to nic innego tylko bankructwo masońskiego liberalizmu gospodarczego w mieście DETROIT A WCZEŚNIEJ W MIEŚCIE LOS ANGELES? Tak donoszą światowe media, to oni kłamią? Kto doprowadził do takiej sytuacji Amerykę, kosmici, kryzys czy al Kaida, a może Marsjanie z Izraela i lóż masońskich?

  Kto na tym najbardziej ucierpi?
 • @Ranger 18:22:18
  Dlaczego syjonisto Ranger w twoich dzisiejszych przedrukach ze światowych mediów ta informacja nie znalazła się w twoich wklejkach? Jest nieistotna, mało ważna, dlaczego nie chcesz o tym poinformować polskich gojów czytających portal NowyEkran.net?
 • @Ranger 18:26:10
  Inaczej goje...
 • @Ranger 18:26:10
  To w Detroit mieszkają sami czarni i Latynosi, tam nie ma białych, żydów, Arabów i innych europejskich nacji?
 • @Ranger 18:36:09
  Do gett?
 • @Paweł Tonderski 18:28:53
  " Dlaczego syjonisto Ranger w twoich dzisiejszych przedrukach ze światowych mediów ..."

  To ty Ranger syjonista jesteś ?...

  A fe ...
 • @Ranger 18:47:04
  O widzę, że już powstała czarna lista. :)
 • @Ranger 18:47:04
  " O tym decyduja nowoekranowe ptasie mozdzki jak tonderskiadnovumczeczetkowicz "

  Ja sądzę, że każdy sam siebie definiuje, ew. z domu wynosi.

  To jak z tobą jest ?

  Zadam ci tylko jedno pytanie.

  Czy to co się zalęgło w Palestynie jest prawomocne ?
 • @Ranger 18:53:50
  Zadałem pytanie.
 • komusze bajdurzenie
  Jeżeli autor obwinia myśl liberalną upadkiem Detroit, to znaczy że:

  1) Nie zna pojęcia "liberalizm".
  2) Zna to pojęcie, ale lubi trollować, bo to daje mu internetową popularność i masę komentarzy, krótko mówiąc działa jak atencyjna prostytutka.

  Dziękuję za uwagę.
 • @Ranger 19:13:36
  Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

  (Widzisz jak mało trzeba :)))
 • @SpiritoLibero 18:07:53
  >>Tezy, że "Detroit zbankrutowało przez wolność gospodarczą " nie zauważyłem w tekście.

  Nie zauważyłeś???

  To służę cytatem:
  "DETROIT oraz Los Angeles w Stanach Zjednoczonych już zbankrutowały, (...)
  Czy z czystym sumieniem konserwatywni liberałowie od Korwina i Mises-a mogą stwierdzić, że w STANACH Zjednoczonych w ojczyźnie liberalizmu i wolności w gospodarce ten liberalizm zatryumfował, czy tam również mamy socjalizm?


  Otóż nazwa liberał w USA oznacza raczej poglądy lewicowe, ale skoro Pan Tonderski powołuje się na Korwina i Misesa, to raczej nie ma wątpliwości, że chodzi o wolny rynek i wolność gospodarczą, czyli raczej libertarianizm.  Zresztą swoim komentarzem Pan Tonderski potwierdził, że trafnie odczytałem intencje jego wpisu;

  cyt." Kto doprowadził do takiej sytuacji w tym mieście, to nic innego tylko bankructwo masońskiego liberalizmu gospodarczego w mieście DETROIT A WCZEŚNIEJ W MIEŚCIE LOS ANGELES? Tak donoszą światowe media, to oni kłamią? Kto doprowadził do takiej sytuacji Amerykę, kosmici, kryzys czy al Kaida, a może Marsjanie z Izraela i lóż masońskich?"

  Oczywiście doprowadziły poglądy Korwina i Misesa.


  Jesteś duchem, a czytasz literki, a nie intencje i to co między wierszami?

  Na szczęście sam autor potwierdził, że dobrze go zrozumiałem, bo już miałem przepraszać.
 • @ArekS 19:16:44
  Piszę ba rdzo dużo na temat liberalizmu i wolności w narodowej gospodarce, drogi panie, w odpowiedzi na wasze androny i głupoty które wypisujecie na temat wolności w gospodarce oraz o niewidzialnej ręki na rynkach, których nigdy nie było i nie będzie.

  Jest pan za gospodarką narodową, czy nie ? Widzę pana na moim blogu po raz pierwszy, dlatego pytam się pana wprost, wtedy będę wiedział z kim mam przyjemność.

  Pozdrawiam.

  p.s.

  Czy odróżnia pan, czym się różni liberalna i wolnorynkowa gospodarka w pojęciu prac Rybarskiego od liberalizmu gospodarczego ujętego w pracach żydowskiego oszusta Mises-a?
 • @ArekS 19:16:44
  " 2) Zna to pojęcie, ale lubi trollować, bo to daje mu internetową popularność '

  Masz słuszną słuszność. Ja też nie cierpię trolli.

  Wszystkich ich, jak bym mógł, to do wora. A wór do ....

  A z Tonderskim Pawłem nie wiem sam co zrobić.
  Spytam strasznych i mądrzejszych, może mi podpowiedzą.

  W każdym razie, nie przejmuj się :)
  Na Jedynkę trafił z pewnością przypadkowo.

  Wyciągnę konsekwencje.
 • @imran 19:35:00
  Zwykle pochylam się nad Duchem a nie Literą.

  Tonderski dał sobie radę wyśmienicie.

  Ale, oczywiście, to moje prywatne zdanie :)
 • @Ultima Thule 15:49:03
  Jest pan w wielkim błędzie! Wyłączając całkowicie z problemu czynnik polityczny, który tak samo może pozbawić nas pracy, Głównym czynnikiem przy podobnej jakości produktu jest cena a nie jak pan mówi efektywność! Efektywność jest zmora produkującego lecz aby
  coś sprzedać musimy wcielić się w pozycje kupującego. Tego zaś nie obchodzi ilu ludzi potrzeba aby coś wyprodukować lecz za ile pan sprzedaje! Efektywność nie zawsze jest wykładnikiem mniejszej ceny
  na rynku.
  Niech 10 Chińczyków produkuje taka sama ilość co pan jeden i to pan jest 1000% wydajniejszy niż 1 Chińczyk to jednak od nich będzie zakupiony towar gdyż będzie tańszy niż pański.

  Możliwe ze nie sprecyzował pan poglądów precyzyjniej.
  Oczywiście według Pana doktryny logicznym jest iż słabsza jednostka skazana jest na "naturalna" zagładę jak w czasach kamienia łupanego.
 • @SpiritoLibero 19:43:13
  >>Tonderski dał sobie radę wyśmienicie."

  Zgadzam się, właśnie to napisałem.

  Dał sobie radę niczym Urban w najlepszej formie; imputując, że poglądy Misesa, które nigdy nie były wprowadzane w życie spowodowały to, co się stało w wyniku New Deal, czyli poglądów interwencjonistycznych, pompowania wykreowanych pieniędzy w programy pilotażowe stymulujące rozwój - czyli dokładnie w wyniku tego. czemu szkoła Misesa jest przeciwna.
 • @imran 19:51:37
  Sorki...

  Piszesz jakoś tak zawile, że nie nadążam...

  A tak po polsku ?...
 • @Paweł Tonderski 19:37:38
  "Jest pan za gospodarką narodową, czy nie ?"

  Jestem zwolennikiem nieingerencji państwa w gospodarkę (na ile to możliwe, bowiem samo jego istnienie implikuje wywieranie pewnego wpływu). Nie wiem co oznacza "gospodarka narodowa", ale kojarzy mi się z nacjonalizacją i innymi durnymi lewackimi pomysłami które ograniczają wolność jednostki w imię wydumanego "dobra narodu", a tak naprawdę dobra łajz, które zajęły się tym czego robić nie powinny bo nie mają ku temu predyspozycji i dlatego państwo je dotuje, zamiast pozwolić upaść, żeby poszli po rozum do głowy i zajęli się czymś pożytecznym. Dziecko musi się wiele razy przewrócić żeby nauczyć się chodzić, przeciwnicy wolnego rynku tego nie rozumieją i chcieliby je cały czas trzymać za rączkę.

  "Czy odróżnia pan, czym się różni liberalna i wolnorynkowa gospodarka w pojęciu prac Rybarskiego od liberalizmu gospodarczego ujętego w pracach żydowskiego oszusta Mises-a?"

  Niestety z uwagi na niską dostępność dzieł Pana Rybarskiego, nie miałem sposobności się z ich treścią zapoznać. Nie znam także "żydowskiego oszusta Misesa", znany jest mi jedynie wybitny, piszący prawdę austriacki ekonomista o tymże nazwisku.
 • @SpiritoLibero 19:55:35
  Tak po polsku;
  ten wpis Pana Tonderskiego to skandal.


  Cyt."Z tymi ludźmi, którzy chcą wszystko w Polsce sprywatyzować, z tymi, którzy chcą zalegalizować w Polsce prostytucję i handel lekkimi narkotykami, z tymi, którzy od lat głoszą skompromitowaną ideę masońską, którą sformułował kiedyś żyd Mises, dzięki której obecnie masoneria i syjonistyczne żydostwo zniewoliły całe narody."


  Teoria Misesa polegała w skrócie na tym, żeby odebrać bankom prawa do kreacji pieniądza w jakiejkolwiek formie.

  Twierdzenie, że ta teoria spowodowała zniewolenie narodów przez żydostwo (czyli rozumiem żydowskich bankierów właśnie) jest skandalem.

  Chyba, że Pan Tonderski nie zna faktów i tylko bajdurzy.
  Aaaaa , to wtedy zwracam honor. Bajdurzyć wolno każdemu.
 • @Ultima Thule 15:28:21
  a dlaczego w stanach nie ma rzekomo wolnego rynku?

  dlaczego interwenjonizm państwowy to nie jest wolny rynek ?

  czym się różni interwencjonizm państwowy od interwencjonizmu kapitału na wolnym rynku ?

  Jeśli nie wiesz, to niech ci Kmicic wytłumaczy.

  --------------------
  ps
  "Dzisiaj każdy człowiek ma SAMOŚWIADOMOŚĆ, ma do dyspozycji CAŁĄ WIEDZĘ WSZECHŚWIATA i SAMODZIELNIE DOKONUJE WYBORÓW !!!"

  czy to odnosi się również do Ciebie ?
 • @Ultima Thule 15:49:03
  czy Ty wiesz, co to jest sympatia ?

  Kapitał nie jest bezosobowy, zawsze jego reprezentantem są konkretni ludzie.
 • @interesariusz z PL 20:13:03
  >dlaczego interwenjonizm państwowy to nie jest wolny rynek ?

  Masz rację

  - kłamstwo to prawda
  - niewola to wolność
  - zło to dobro
  - bieda to bogactwo
 • @Paweł Tonderski 15:54:46
  Panie Tonderski,
  podzielając Pana oburzenie na inwektywy Ultimy Thule,
  równocześnie nie mogę się zgdzić, aby zło utożsamiał Pan z Bolszewikami,

  to jest tania propaganda, nie tylko Bolszewicy eksterminowali miliony,
  i to z bardziej błahych powodów, niż Bolszewicy.

  Rozumiem, że Polacy oszaleli, i teraz w Polsce etykieta socjalisty, lub komunisty, względnie bolszewika jest obelgą,

  ale, z punktu widzenia "obiektywnej" filozofii, to tylko tani chwyt populistyczny, nie znajdujący oparcia w faktach.
 • @Ultima Thule 16:03:31
  wprost przeciwnie,
  internet nic obiektywnego ludziom nie pokazuje,
  obojętnie jaką stronę otworzysz, a tam populistyczna antyludzka propaganda rodzaju propagandy Ulitmy Thule.
 • @imran 20:11:45
  " Bajdurzyć wolno każdemu."

  Coś w tym jest co mówisz...

  Jak nikomu nie bronię bajdurzenia to Pawłowi też :)
 • @interesariusz z PL 20:13:03
  " ... i SAMODZIELNIE DOKONUJE WYBORÓW !!!""

  Z jakiego Matrixu przybyłeś ?...
 • @Ultima Thule 16:36:28
  "w którym momencie jesteśmy za "swawolą" ???"

  formalnie w żadnym, praktycznie w każdym. Po prostu jesteście arcyhipokryci.

  "To właśnie teraz jest swawola !!! Urzędników i polityków !!!"

  Tak, zgoda, jest swawola urzędników i polityków, ale ona właśnie umożliwia stokroć bardziej szkodliwą swawolę wszytkich mocodawców Ultimy Thule.

  "My jesteśmy za TWARDYM PRAWEM i BEZWZGLĘDNYM karaniem złodziei !!!!!!!"

  a pewnie, werbalnie, tak jak Tusk za obniżeniem podatków.

  "Jesteśmy PRZECIWKO mordowaniu dzieci nienarodzonych !!!"

  Brawo, tyle, że to was nic nie kosztuje, nie na tym robicie kasę.

  "Jesteśmy PRZECIWKO homoedukacji w szkołach !!!"

  a to dlaczego, nie jesteście zwolennikami złotej wolności ?

  "Jesteśmy PRZECIWKO przymusowemu ZUSowi !!!"

  oczywiście, emeryci i kaleki niech wyzdychają, koniom lżej.

  "Jesteśmy PRZECIWKO państwowej edukacji !!!"

  pewnie, edukacja tylko dla tych, co to odnieśli sukces na "wolnym rynku".
 • @SpiritoLibero 20:27:05
  Jak najbardziej.

  Zabrania się zabraniać!!!
 • @SpiritoLibero 19:39:13
  słusznie, na jedynkę tylo wolny duch !!!!
 • @Stara Baba 19:43:56
  tak, to to chodzi wszystkim istom, libe, i korwi, libertara, ....

  "Oczywiście według Pana doktryny logicznym jest iż słabsza jednostka skazana jest na "naturalna" zagładę jak w czasach kamienia łupanego."

  oni chcą anulować całą cywilizację, są grupowym szatanem dążącym do stworzenia piekła na ziemi.
 • @interesariusz z PL 20:35:51
  " na jedynkę tylo wolny duch !!!! "

  Oj baranku niemądry...

  Ja takich ambicji nie mam.
  Czy ja na jedynce, czy mnie portale cytują...

  Nie choruję na Primadonnyzm.
 • ad vocem
  "Z tymi ludźmi, którzy chcą wszystko w Polsce sprywatyzować, z tymi, którzy chcą zalegalizować w Polsce prostytucję(...)"

  Prostytucja jest już w Polsce legalną, a nawet wyjątkowo uprzywilejowaną działalnością, jest bowiem całkowicie nieopodatkowana.
 • @ArekS 20:10:33
  jasne, narodowe źródło na pustyni woła o pomstę,

  lepiej niech będzie prywatne, a za kwartę wody cały majątek.

  Za drugą, cyrograf na niewolę,

  Za trzecią, cyrograf na duszę,

  tak pięknie się realizuje idea wolnorynkowa.
 • @ArekS 20:10:33
  To w takim razie proszę zapoznać się z pracą Rybarskiego zatytułowaną "Gospodarstwo narodowe", wtedy podyskutujemy, niestety pańscy koledzy liberałowie odrzucają bank centralny, własność państwową, piszą również o tym, że kapitał nie posiada narodowości, że nikt nie kreuje walut i temu podobne androny, piszą ciągle o jakiś samokształcących samoistnie się rynkach, o niewidzialnej ręce w gospodarkach, ale odrzucają solidarność narodową, naród, granice, własność wspólną, ideę wspólnoty narodowej, interwencjonizm państwowy... A ja się z tym nie zgadzam, proste.

  Roman Rybarski:

  Gospodarka miasta Biecza w XVI i na początku XVII wieku
  Nauka o podmiocie gospodarstwa społecznego, 1911
  Idea gospodarstwa narodowego, 1919
  System ekonomii politycznej, 1924
  Naród, jednostka, klasa, 1926
  Polityka i gospodarstwo, 1927
  Handel i polityka handlowa Polski w XVI stuleciu, 1928–1929
  Przyszłość gospodarcza świata, 1932
  Przyszłość gospodarcza Polski, 1933
  Podstawy narodowego programu gospodarczego, 1934
  Siła i prawo, 1936
  Skarbowość Polski w dobie rozbiorów, 1937
  Program gospodarczy, 1937
  Idee przewodnie gospodarstwa Polski, 1939
  Skarb i pieniądz za Jana Kazimierza, Michała Korybuta i Jana III, 1939
 • @imran 20:19:21
  może trochę więcej wysiłku w zrozumienie stanowiska adwersarza.
 • @Paweł Tonderski 21:00:35
  Jako że skopiował Pan listę książek autorstwa Romana Rybarskiego z wikipedii (nawet kolejność ta sama), śmiem domniemywać że Pan ich nie czytał, a jedynie starał się stworzyć iluzję, jakoby tak rzeczywiście było.

  "niestety pańscy koledzy liberałowie odrzucają bank centralny, własność państwową, piszą również o tym, że kapitał nie posiada narodowości"

  Ja odrzucam monopol monetarny państwa, a wiec także banki centralne w dzisiejszym kształcie. Własność państwowa skromna (w postaci uzbrojenia dla armii chociażby) być musi nawet w państwie minarchistycznym, natomiast liberałowie odrzucają państwowe środki produkcji, zresztą zupełnie słusznie. A, i kapitał oczywiście nie ma narodowości, jego właściciel ma narodowość. Narodowość jest cechą ludzką, na co wskazuje zresztą etymologia tego słowa. (vide "narodzić się"). Nie widziałem jeszcze żeby kobieta urodziła dajmy na to fabrykę. Jeśli Pan takie rzeczy widział, to proszę mi wysłać nagranie, wtedy uwierzę że kapitał ma narodowość.
 • @ArekS 21:33:34
  Za dużo pan podejrzewa, pisał pan, że nie czytał to skopiowałem, proste.
 • @ArekS 21:33:34
  A czytał pan idiotyzmy Korwina, GPS-a i innych kretynów od wolnej gospodarki i liberalizmu w gospodarce?

  Pewne jest to, że Korwin nie przeczytał żadnej książki, którą poleca do przeczytania, ponieważ wielokrotnie w dyskusjach wykazał się kompletną niewiedzą, no ale nie płacą mu za czytanie tylko za promocję masońskich i żydowskich autorów, tak jak za występy w Super Stacji.

  To niech pan poczyta, KacpraG, WD ileś tam, Szymowskiego, może wtedy pana oświeci...
 • @interesariusz z PL 21:00:53
  Rozumiem, ale dalej uważam, że interwencjonizm i wolny rynek, jak również interwencja państwa i kapitału na wolnym rynku to są przeciwieństwa.

  Interwencjonizm, to system, który ma w sobie wbudowany naturalny mechanizm polegający na zwiększaniu zakresu tych interwencji. To ma do siebie biurokracja nieodzowna dla tego systemu, jak również zwiększanie się kreowanego przez te interwencje popytu na nie.

  Te interwencje wymagają pieniędzy, które trzeba od ludzi pobrać. Coraz większa ilość potrzebnych pieniędzy i coraz większe marnotrawstwo oraz coraz mniejsza efektywność w ściąganiu tych coraz wyższych stawek podatkowych prowadzi do nieuniknionej symbiozy systemu bankowego z "państwem" potrzebującym coraz większej ilości pieniędzy, polegającej na tym, że państwo się zapożycza, a banki w zamian za finansowanie tych pożyczek dostają specjalne przywileje kreacji pieniądza.

  Żadne państwo interwencjonistyczne nie jest w stanie tym specjalnym przywilejom sektora finansowego się przeciwstawić, bo ów sektor jest jedynym sprzymierzeńcem takiego państwa w ściąganiu coraz większej ilości bogactwa od ludzi.


  Konkludując;
  To, co masz zapewne na myśli pisząc o interwencjach kapitału jest cechą interwencjonizmu, a nie wolnego rynku.

  Na wolnym rynku kapitał nie może być kradziony, musi być zaoszczędzony.

  Nie może i musi oczywiście w sensie, że jest to prawnie zabronione i główną funkcją państwa jest egzekwowanie prawa, które przed tym chroni.

  Funkcją państwa interwencjonistycznego (czyli takiego jak teraz), jest przeciwnie - wspomaganie poprzez przepisy prawa i ich egzekwowanie takiego stanu rzeczy.

  Dlatego w państwie interwencjonistycznym, czyli takim jak większość państw dzisiejszych, koncentracja kapitału, i interwencje kapitału o których piszesz są rzeczą naturalną.
  Natomiast w państwie wolnorynkowym, czyli takim które istnieje na razie jako idea, do której należy dążyć, koncentracja kapitału jest praktycznie niemożliwa, bo w takim państwie więcej kapitału gromadzi ten, kto najlepiej przewiduje i zaspokaja popyt a więc potrzeby innych.
  Więc nikt nie mógłby się bogacić nie bogacąc innych.  Czy dostatecznie jasno wyjaśniłem moją myśl przedstawioną skrótowo w poprzednim komentarzu?
 • @Paweł Tonderski 21:42:11
  Różnica między mną a Panem jest taka, że Pan KaspraG i Janusza Korwin-Mikkego tylko czytał, a ja czytałem i zrozumiałem. Dlatego bynajmniej nie mam ich za kretynów. Z kolei co do Pana nabieram silnego przekonania, iż mieści się Pan w tej grupie.
 • @Paweł Tonderski 21:42:11
  Oczywiście ma Pan rację. Z pewnością czytanie moich wpisów może oświecić, ale daje Pan przykład, że nie jest jednak w 100% skuteczne. Gwarancji sukcesu nie daję.
  Tak w ogóle to mam na imię KaSper.
 • @imran 21:43:04
  Nie drogi panie Rybarski jednocześnie był zwolennikiem interwencjonizmu państwowego, własności państwowej i liberalnej gospodarki w gospodarce narodowej, która miała być tylko narzędziem Polaków pomocnym w wypracowaniu naszego czysto polskiego kapitału., który miał się znajdować w większości i pod kontrola tylko i wyłącznie Polaków, a nie żydów i innych mniejszości narodowych zamieszkujących w ówczesnych granicach Polski...

  Panu się wydaje, że pan coś wie, no ale przez tyle lat prał panu mózg Korwin jego żydowskimi i masońskimi głupotami, że dzisiaj już pan nie wie, czym tak naprawdę jest polskość, naród i Państwo, i jaka jest rola państwa. Korwin tak jak jego sekta to antypaństwowcy i w rzeczywistości anarchiści, którzy udają konserwatystów i prawicowców... Wystarczy poczytać ich brednie, aby to zrozumieć, a przy tym są przez lata promowani przez komunistyczne media, tak aby z konserwatyzmu i polskości móc drwić i go wykpiwać oraz wyśmiewać. No ale służba nie drużba. :) Jednak przecież Korwin jest szykanowany przez razwiedkę i to od lat. Buhahahaha...

  Stąd u Korwina te przygody z Libertasem i z Pilikociarnią.
 • @KasperG 21:53:55
  A rzeczywiście przepraszam, KasperG, myślałem, że to od tego dobrego duszka Kacpra czy jak mu tam było. :))))))
 • @Paweł Tonderski 21:55:07
  Nie czytałem Rybarskiego więc się do niego nie odnoszę, Pan nie czytał ani linijki Misesa, a twierdzi Pan, że jego poglądy były wdrażane USA i przyczyniły się do zniewolenia nas przez żydowskich bankierów.

  Buahahahaha....

  Wypisuje Pan takie nonsensy, że aż szkoda klawiatury na komentarze.
 • @imran 22:01:54
  Tak proszę pana Mises wysługiwał się żydowskim masońskim i syjonistycznym korporacjom, no ale swój do swojego ciągnie, jego idea została wykorzystana przez masonerię, Anglosasów, syjonistów, żydostwo, do opanowania obcych rynków bez wykorzystania przemocy militarnej.

  Tego też pan nie wie?
 • @Paweł Tonderski 22:07:23
  A potrafi `Pan powiedzieć jakaż to konkretnie była idea?
 • @imran 22:01:54
  Proste pytanie.

  Czy jest pan./panowie/panie za tym, aby Polska wyszła z porozumień zawartych z Bankiem Światowym i z Funduszem Walutowym?

  Oczekuję od panów liberałów od wolności w gospodarce prostej i uczciwej odpowiedzi, tak czy nie?!
 • @imran 22:11:30
  To też mam panu tłumaczyć, czy nie za dużo tych pytań?

  Przede wszystkim wykluczenie roli państwa, zlikwidowanie etatyzmu, banku centralnego, zlikwidowanie narodowcy walut, zlikwidowanie narodowego kapitału, zlikwidowanie interwencjonizmu itd. itp, no i te brednie o niewidzialnej ręce w gospodarce, która sama kształtuje popyt i podaż....

  Z pana strony w naszej dyskusji zero argumentów, raczej personalne wycieczki skierowane pod moim adresem.
 • @imran 21:43:04
  ze wstępem się zagadzam,

  jednakże moim zdaniem to są fałszywe implikacje

  W państwie interwencjonistycznym =» koncentracja kapitału, i interwencje kapitału są rzeczą naturalną.

  w państwie wolnorynkowym =» koncentracja kapitału jest praktycznie niemożliwa,

  w państwie wolnorynkowym =» więcej kapitału gromadzi ten, kto najlepiej przewiduje i zaspokaja popyt a więc potrzeby innych.  z dwóch powyższych =» Więc nikt nie mógłby się bogacić nie bogacąc innych.

  -----------------------

  no i jeszcze jedno

  "Te interwencje wymagają pieniędzy, które trzeba od ludzi pobrać."

  państwo wolnorynkowe wymaga znacznie większych sił policyjnych, a zatem i wyższych podatków, aby ludzie praktywali zasady "wolnego rynku", a nie zasady mafijne.
 • @Paweł Tonderski 22:17:10
  p.s.

  A i jeszcze jedno, wszystko musi być prywatne, to jakoby remedium na każde zło, a dokładnie uwłaszczenie przez jedną nację na majątku innych narodów, pod płaszczykiem wolności w gospodarce, która już wtedy posiadała swój własny bardzo duży kapitał, którym mogła zdobywać inne rynki, monopolizować je i zawłaszczać, po to wymyślono gospodarczy liberalizm i eksponowano Misesa, jako bożka liberalizmu w gospodarkach...
 • @Paweł Tonderski 22:13:07
  Mogę odpowiedzieć za siebie.
  Państwo powinno mieć zakaz zadłużania się. Ilość pieniądza powinna być w miarę stała. `Ilość - nie wartość.

  Te dwie rzeczy wykluczają wszelkiego typu porozumienia z bankami światowymi czy czymkolwiek innym na szczeblu państwowym.

  Ale jak by wyglądała sprawa wyjścia z tych porozumień w dniu dzisiejszym, nie wiem.

  W sensie deklaratywnym tak.
 • @Paweł Tonderski 22:13:07
  Panie Pawle Tonderski,

  Podziwiam Pana za cierpliwość i za wkład intelektualny w dyskusję.

  Ja wymiękam, idę spać a Pan niech się boxuje z tymi co wiedzą.... inaczej :))
 • @interesariusz z PL 22:19:13
  >państwo wolnorynkowe wymaga znacznie większych sił policyjnych, a zatem i wyższych podatków, aby ludzie praktywali zasady "wolnego rynku", a nie zasady mafijne."

  Oczywiście, ale jaki procent wydatków idzie na te pozycje?
  Jaki procent idzie w ogóle na cele wspólne (nie naciągane tylko ewidentnie wspólne) a jaki na transfery społeczne?
 • @Paweł Tonderski 22:22:56
  Proszę Pana, Pan przekracza poziom absurdu.
  Mises żył w XXw.

  Pan twierdzi że w XXw pod jego wpływem;

  - wymyślono liberalizm ???

  - likwidowano własność państwową??? Chyba w państwach postkomunistycznych

  - Ograniczono rolę państwa i etatyzm?????????

  Gdzie? Wie Pan ilu było urzędników kiedy narodził się Mises, a ilu jest teraz tak w Europie jak i w USA


  Pan się dobrze czuje?
 • @imran 22:43:30
  To w takim razie co wykorzystano w Chile, i w innych krajach Ameryki Południowej, szkołę frankfurcką czy szkołę austriacką, jedna i druga to tak naprawdę szkoła żydowska. :)))))

  Jak ja uwielbiam porównywać szkołę żydowską z Frankfurtu ze szkołą żydowską z Austrii, :))))) No jak to nie wprowadzono, a czy my w Polsce mamy bank centralny, mamy nad nim kontrolę, kto emituje polską walutę, czy już niedługo nie będziemy we wspólnej strefie EURO, ile to FED drukuje dolarów, ile to inne banki drukują EURO, biliony, tryliony, jaką rolę pełni nasz polski bank centralny, kto rządzi w Polsce, polski rząd czy Bank Światowy i Fundusz Walutowy, kto uwłaszczył się w Polsce na polskim majątku narodowym? Czy w Polsce mamy interwencjonizm państwowy, czy go nie mamy?
 • @imran 23:00:08
  Tak liberalizm gospodarczy, który mamy na świecie obecnie. :)
 • @imran 23:00:08
  Którą szkołę w gospodarce ostatnio propagowano i wprowadzano w Brazylii?
 • @
  durne lewactwo nie może się zdecydować: czy wolny rynek i liberalizm to zwierz który nigdy nigdzie nie występował jak chce Kaczor Wielki czy też jest go pełno na świecie i dla tego mamy kryzys i syf jak pisał psor Bożyk.
  Ja polecam przejażdżkę po Detroit czyli mieście uprawnień socjalnych-to miało być modelowe miasto socjalistów.
  http://www.youtube.com/watch?v=VKdojK-m2XU

  Ale może im się uda: http://www.biznes.banzaj.pl/Prywatna-wyspa-ratunkiem-dla-Detroit-64242.html
 • @prolet 23:22:01
  I wszystko jasne, w Detroit rządzili socjaliści. :))))))))))))))))))))))))))))))))
 • @SpiritoLibero 22:24:34
  > Podziwiam Pana za cierpliwość i za wkład intelektualny w dyskusję.

  Ty to poważnie napisałeś, czy sobie jaja z tego kretyna robisz?
 • @imran 23:27:21
  I dlatego Mises pracował dla syjonistycznych i żydowskich korporacji? To tak jak Korwin walczy z komunizmem i socjalistami, ale kasę bierze od wszystkich, zwłaszcza od komunistów i socjalistów... ;

  Tak, tak dobranoc, niech panu się przyśni wyidealizowany liberalizm gospodarczy z Austrii.
 • @Paweł Tonderski 23:05:24
  W Chile????

  Proszę się nie kompromitować.
  W Chile jeżeli już to Chicago Boys czyli monetaryści - Milton Friedman, którego Mises i Hayek krytykowali za jego poglądy na temat pieniądza.

  Niech się Pan najpierw zapozna z faktami.

  Niech Pan na razie postara się zapamiętać jedno; MISES BYŁ ZWOLENNIKIEM ZAKAZU KREACJI PIENIĄDZA.

  Mises nie ma nic wspólnego ze Szkołą Chicagowską czyli monetaryzmem, jeszcze mniej z Keynesizmem, Szkołą Bankowości.

  Wszystko co się działo w XXw było przez Misesa i jego następców krytykowane, szczególnie jeśli chodzi o system bankowy.

  W XXw obowiązująca ekonomia sukcesywnie odchodziła od poglądów Karla Mengera, Misesa i Hayek'a, dopiero teraz, kiedy widać, że ich teoria przewidywała wszystkie problemy z którymi mamy teraz do czynienia zaczyna ona zdobywać coraz większą popularność.
  Ale nic z tej teorii nie było i nie jest realizowane.

  Jak Pan mi nie wierzy to proszę samemu poczytać, a nie opowiadać banialuki.
 • @GPS 23:36:07
  Przyszedłeś tutaj trollować, czy masz coś rzeczowego do napisania?

  Nie życzę sobie na moim blogu chamstwa, żydowskiej i lewackiej anarchistycznej propagandy, spadać na salon24.
 • Ja dorzucę tylko jedną rzecz do dyskusji.
  Dawno o tym czytałem, kilkanaście lat temu i przyznam nie chce mi się do tej kwestii wracać z powodu grupy maniaków, szkoda mi czasu. Więc będzie mocno ogólnikowo.
  Państwa które zanotowały rekordowe przyrosty PKB, i trwałe przyrosty, praktykowały przez dziesiątki lat gospodarkę rynkową, ale rządzoną żelazną ręką państwa. To było centralne sterowanie na wzór komuny, tyle że własność była prywatna, albo pół prywatna. Pół prywatna dlatego że władza państwowa bez krępacji mieszała w tym prywatnym jakby biznesie, jak uważała że tak trzeba to im przestawiała figurki na szachownicy. A z drugiej strony oni się uważali jakby też za urzędników państwowych z państwową/narodową misją. I się to tak docierało, nieraz były konflikty na tym tle, bo oni mieli inne pomysły niż państwo (czasem nawet rzeczywiście lepsze), ale per saldo ... sukces, gigantyczny sukces.
  Była też inna pozornie drobna różnica. Ich wielkie grupy biznesowe nie były zorganizowane na bazie specjalizacji branżowych, co zapewniało element prawdziwej, solidnej, zdrowej konkurencji. Oni mogli zajmować się praktycznie wszystkim. Każda grupa mogła produkować statki, samochody, telewizory, zabawki, cokolwiek, i budować domy, i świadczyć usługi finansowe, jeszcze miała swój bank. A komuna dużo na tym straciła, że od domów było jedno ministerstwo, od obrabiarek jedno zjednoczenie, od telewizorów inne, zero konkurencji. I efekt fatalny.
  To dotyczy przede wszystkim dwóch państw Japonii i Korei. Ja pamiętam lata 60te. O Japonii mówiło się wtedy że rośnie w szaleńczym tempie, i chyba niedługo będzie krajem wysoko rozwiniętym. Dla młodych jest oczywiste że Japonia już od ich urodzenia takim krajem jest. Kiedy ja się rodziłem była to jeszcze kupa biedaków. Warto dodać, że wtedy w Japonii prezes wielkiej firmy zarabiał tylko 4 (słownie "cztery") razy więcej od robotnika na linii produkcyjnej, zdaje się że państwo mu to ograniczało. I to go do roboty dopingowało, bo jakby w rok zarobił ogromny majątek, to po co on by się miał dalej wysilać? A z życia by sobie korzystał, pobalowałby. Znów koncepcja korwinistów pada, bo trzeba ograniczać wysokie dochody, tak podatek mocno progresywny jest bardzo zdrowy.
  A Korea to był jeszcze nawet w latach 70tych kraj biedny, ale ciężko solidarnie, narodowo, państwowo pracujący i też specyficznie socjalistyczny. I znów sukces.
 • @Paweł Tonderski 16:36:04
  Codziennie dokonujesz wolnego wyboru czyli realizujesz wolny rynek wybierając gdzie kupisz paliwo, chleb czy ogolisz ten swój głupi łeb.
 • @imran 23:39:15
  Kolejna żydowska wojenka w rodzinie.

  Widzę,że w żydowskiej historii dotyczącej ich liberalizmu i wyższości liberalizmu i szkoły żydowskiej z Austrii nad szkołą Frankfurcką, ma pan dosyć dużą wiedzę, a natomiast nie wie pan nic na temat polskiej gospodarki narodowej, to jest dopiero temat do dyskusji i analizy. Dlaczego pan tak dużo wie o żydowskim liberalizmie a nie wie pan nic na tema prac Rybarskiego?

  http://www.youtube.com/watch?v=B3JczBnuWPU

  Calkiem niezly jest Stiglitz. Obnazyl perfidie IMFu w chronieniu banksterów z Wall Street przed stratami w krajach z klopotami finansowymi. MFW pozyczal pieniedze danemu krajowi przelewajac je prosto do kieszeni banków prywatnych w których dany kraj mial dlugi. W ten sposób banKsterzy odzyskiwali fundusze i zarobek-paskarski-interes a kraj byl dluznikiem MFW-IMF któremu raz ze musial placic a dwa ze musial go sluchac.... np. glosujac "jak trzeba" w ONZ.

  http://polacy.eu.org/#/3994/czym-jest-wolnosc-w-gospodarce-narodowej-oraz-w-codziennym-zyciu-kazdego-czlowieka-/%23c34020
 • @Paweł Tonderski 23:37:32
  Zaczynam podejrzewać, że Pan Misesa z kimś myli.
  Dla jakich korporacji pracował? On był wykładowcą.

  Miał jakieś wykłady w Peru ale raczej nic wspólnego z Chile.

  Pan coś kompletnie pomieszał.
 • @Ultima Thule 15:28:21
  Nie wiem co bardziej podziwiać chamstwo czy grubiaństwo i bezczelność?

  PS.
  "..Dzisiaj KAŻDY Z NAS ma SAMODZIELNOŚĆ I WOLNOŚĆ .."
  Trzeba być chorym umysłowo by tak twierdzić.
 • @korwinista 23:48:12
  W swoim życiu swój głupi łeb, (głowę?) ogoliłem na swoje życzenie tylko raz. :))))))
 • @vortex 23:45:22
  A Chińczycy ewidentnie powtórzyli ich system mieszany, pół prywatny pół państwowy, pewnie z jakimiś modyfikacjami. Modyfikacji nie znam, bo jakoś nie jest to w Polsce modne, mimo że wygrali i trza by się temu lepiej przyjrzeć. Jakoś nie ma środków i woli, i decyzji aby system chiński dobrze rozpracować. Natomiast skądś płynął środki, i są decyzje, na nieustanne lansowanie korwinistycznych idiotyzmów. To daje mi dużo do myślenia.
 • @imran 23:50:14
  z Miltonem Friedmannem się biedakowi pomyliło ...
 • @imran 23:50:14
  To pan miesza, Mises to taki sam kłamca i oszust jak Friedman i Hayek, to są wszyscy geszefciarze i żydowscy oszuści, na usługach banksterów i żydowskiej lichwy i geszeftu.
 • @Ultima Thule 23:55:12
  Dobrze, że mi się oni nie pomylili z kretynem Korwinem.
 • @imran 23:50:14
  Znowu pan coś podejrzewa?
 • @imran 23:50:14
  "Zaczynam podejrzewać, że Pan Misesa z kimś myli.
  Dla jakich korporacji pracował? On był wykładowcą.

  Miał jakieś wykłady w Peru ale raczej nic wspólnego z Chile.

  Pan coś kompletnie pomieszał."

  On zdaje się nie był jedyny co przebył standardową drogę - Austria, USA, tam nad jego geniuszem pocmokali i ... kopa w dupę do dzikich do Ameryki Południowej - tam im wykładaj te brednie. Oni mieli taką typową trasę. Biedna Ameryka Południowa potrzebowała kilkudziesięciu lat, żeby zorientować się że jest robiona w konia.
 • @korwinista 23:48:12
  Żeby mieć wolny wybór, najpierw trzeba posiadać odpowiedni kapitał, pracę i mieć możliwość i możliwość dokonania wolnego wyboru, między innymi to, gdzie dokona się konkretnego zakupu. A tego niestety nie ma w Polsce tak jak i na świecie opanowanym przez żydowską lichwę i geszeft.

  czy pan tego nie dostrzega swoim kretyńskim i debilnym umysłem, który znajduje się najprawdopodobniej pod nieogolonym łbem?
 • @Paweł Tonderski 23:25:24
  sprostowanie musisz napisać do autora filmiku, ale fakty chyba dość łatwo sprawdzić więc jeżeli gość kłamie to go zdemaskuj. Chyba że chodzi Ci o to że w USA z definicji nie może być robactwa-lewactwa.
 • @vortex 00:01:41
  "Dla jakich korporacji pracował? On był wykładowcą."

  Nie musiał formalnie dla żadnych korporacji pracować. Rynek rynkiem, ale oni w USA potrafią się solidnie zorganizować, silna sieć pół formalnych układów w ramach biznesu, i w ramach wolności przecież jest tam rzeczą oczywistą. On chyba był wycmokany przez jakieś ultraliberalne stowarzyszenie bogatych biznesmenów, jakoś się to zwało "mont peleryna" czy jakoś tak.
 • @vortex 23:45:22
  " ale ciężko solidarnie, narodowo, państwowo pracujący i też specyficznie socjalistyczny. I znów sukces."

  Nie wiem czy to późna godzina czy co...
  Ale jakiś normalny głos dojrzałem - vortexa.

  Potrafimy budować, domy, statki, maszyny i drogi ( śmieszne ? spytajcie w Kuwejcie ) i jeszcze potrafimy tak dbać o ziemię, że rodzi i to co urodzi na pniu kupują.

  Kosy też potrafimy klepać. Jak trzeba to na opak....

  Ale o czym ja gadam ?..
  Piszę na najbardziej wsiowym portalu.
  No wsiok...

  Kiedyś jedna taka ( obcojęzyczna ) spytała się mnie co to znaczy Polska.
  Pierwsze co mi przyszło na myśl to - pole. Tam gdzie rodzi się życie.

  Nie wiem co z tego zrozumiała ale niech...


  A co do podatków ?

  Są bezprawne i są narzędziem represji.

  ( a w talmudzie nie napisali, że co 7 lat kasuje się długi..? abo coś mi się pokićkało... :)))

  W każdym razie obywatele :

  - pracujcie długo i wytrwale
  - płaćcie składki i haracze

  I nie żyjcie za długo.
 • @vortex 00:11:32
  Być może ta "mont peleryna" cmoka teraz naszego Korwina, i stąd jego niezatapialność. A może to jest jakiś kierunek niemiecki.
 • Zacukały się korwinisty, nie wiedzą co odpowiedzieć.
  Pewnie wysłały iskrówkę do tej "mont peleryny" z zapytaniem o nowe instrukcje.
  Sorry, ale naprawdę trudno ich traktować poważnie, to jest konwencja kabaretu lub psychiatryka. Lepiej traktować ich z należytym poczuciem humoru.
 • @vortex 00:36:08
  :D))))
 • A w temacie USA.
  Jeszcze w latach 90tych był to dla korwinistów kraj wzorcowo niemal liberalny, no tam trochę socjalu ale poza tym pełny gospodarczy luz. Oni w USA mocno poluzowali po upadku komuny (liberalizm zwyciężał oczywiście), bo już się nie musieli bać głosu robola, bo ten podobno jego wymarzony system padł (ale tylko był podobno jego, taka prawda). Więc jak padł to było fajnie i słusznie poluzowano, bo liberalizm był oczywiście znakomity, jako oczywiste przeciwieństwo.
  Ale jak teraz ten liberalny eksperyment wziął i padł, to korwinisty ryczą pod niebiosa, że tam komuna straszna jest. Ja nie wiem czy Tworki przyjęłyby ich na kurację, to są tak beznadziejnie przypadki.
 • @vortex 01:11:07
  Tak to prawda, ja też pamiętam te chwile, gdy Korwin i jego sekta piała w zachwytach nad prawdziwym liberalizm w Stanach i nad wzorcowym liberalizm w ich gospodarce, teraz okazało się według ich propagandy, że tam jednak rządzili socjaliści.

  Pozdrawiam.
 • @Paweł Tonderski 01:21:19
  Paweł... To wszędzie rządzą albo żydzi albo komuniści ( ups... sorki, to to samo :)

  Powiedz jak żyć ?...
 • @SpiritoLibero 01:33:52
  Zwyczajnie, jak Bóg przykazał, a przy tym po polsku. :)))
 • @SpiritoLibero 01:33:52
  "Powiedz jak żyć ?..."

  Czasem się pomodlić, czasem Bóg pomoże, i się żyje jakoś. Lepiej już było, bez złudzeń. Raju na ziemi nie będzie. Nawet postęp gospodarczy nic tu nie zmienia, to już widać, najbogatsi są w największej depresji, jakoś upadają dziwnie. Pamiętam czasy, i sam w to wierzyłem, że postęp ekonomiczny załatwi wszystkie problemy. Raczej narobił nowych, wszyscy są pogubieni.
 • @vortex 01:46:53
  " ... najbogatsi są w największej depresji ... "

  Hm.. Skoro nie jestem w depresji, nie rozpaczam to...
  Biedny jestem :)
 • @. . 02:00:21
  Bieda jest bardzo zdrowa, szczególnie w przypadku umysłów i charakterów słabszych.
  Ileż to ludziom życie się przewróciło, bo wygrali milion w totka.
  I pewnemu premierowi Kaziowi się przewróciło, bo jak prostak został premierem, to mu główka się zwichrowała.
 • @vortex 02:06:02
  Pocieszyłeś mnie :))
  Jestem biedny, zdrowy i zadowolony :)

  A teraz niech szlag trafi tych .... :D)))
 • @ArekS 20:10:33
  "Nie znam także "żydowskiego oszusta Misesa", znany jest mi jedynie wybitny, piszący prawdę austriacki ekonomista o tymże nazwisku."

  - od kiedy to starozakonny Lwowianin jest Austriakiem? To może Ci co urodzili się w Stalingradzie (Katowicach) są Rosjanami?

  Od kiedy to Lwów 1880roku będący stolicą Galicji (Halicji) czyli regionu Austro-Węgier, dawnej Małopolski jest wymazany z historii Polski?
  Może niema tam cmentarza Orląt Lwowskich, może brak było uniwersytetu, a i nie powstały tam "równania szkockie"?

  A to że reprezentował szkołę wiedeńską ekonomii to przecież kwestionować nie sposób. Z polskiego jednak punktu widzenia akcentowanie austriackości lwowianina to grube faux pas
 • @ArekS 21:33:34
  "Narodowość jest cechą ludzką, na co wskazuje zresztą etymologia tego słowa. (vide "narodzić się")."

  - co nie znaczy że dzieła ludzkie nie rodzą się bólach i wcale nie muszą to być dzieci. Może to być tona żyta, albo samochód a wszystko to w wyniku pracy, czyli kapitału w różnej formie. Ergo kapitał ma narodowość co udowodnił Fiat przenosząc produkcje 500tki z Polski do Włoch wbrew ekonomi, zdrowemu rozsądkowi a w swoiście pojętym interesie firmy - NARODOWYM JAK NAJBARDZIEJ.
 • Autorze!!!
  dla Ciebie kubeł zimnej wody, otrząśnij się i przestań wierzyć w kłamstwa sączone z kłamdomości

  http://www.cda.pl/video/10516d9/Miasto-do-wyburzenia-Detroit
 • @Ultima Thule 15:28:21
  choć wiele słuszności w tym pierwszym gwałtownym komentarzu to też się kolega bloger zagalopował bo:

  "Dzisiaj każdy człowiek ma SAMOŚWIADOMOŚĆ, ma do dyspozycji CAŁĄ WIEDZĘ WSZECHŚWIATA i SAMODZIELNIE DOKONUJE WYBORÓW !!!"

  - samoświadomość tak narodową jak i jednostkową zdobywa się przez wiedzę i DOŚWIADCZENIE. Nie jest to przymiot dany wszystkim kiedy nauczy się czytać. Egoistyczne ciągoty jednostki są wpisane w naturę człowieka i wymaga wiele wysiłku wygranie z samym sobą. Co do dokonywania samodzielnych wyborów to już zupełny odlot, ponieważ "tu i teraz" determinuje działanie jednostki a jedynie nieliczni mają to elitarne prawo wyboru miejsca i stylu życia. Większość jednak jest przymuszona do działania na które gdyby mieli na to wpływ nigdy by się nie zgodzili.

  "TO SE NE VRATI !!!!!!!!

  TEGO JUŻ NIE MA !!!!!!!!!!!!!!!!"

  - biblia mówi: nic nowego pod słońcem. A więc czczy populizm progresywistów (postępowców) A tak naprawdę wszystko co dziś mamy (może oprócz techniki) cyklicznie wraca w życiu zbiorowości. Zniewolenie narodów choćby przez kredyt zaciągnięty na prawnuków toż to czyste niewolnictwo pod płaszczykiem wolności właśnie.
 • @norwid 04:44:42
  no i mylisz się !!!!!!!!!!!!!!

  Nie wszystko jest cykliczne !!!!!! Nie da się wejść dwa razy do tej samej rzeki !!!!!

  Przykłady:
  - możliwość modyfikacji DNA. Efekt: zanik naturalnej ewolucji człowieka.
  - operacje plastyczne: zmiana systemu doboru naturalnego u człowieka. Dobór naturalny przestaje kształtować cechy zewnętrzne, gdyż nie da się odróżnić np. kobiety z dużym biustem naturalnym od kobiety z dużym biustem po operacji. W efekcie brak presji ewolucyjnej na wzrost biustu. Następuje regres wyróżników płciowych.
  - bomba atomowa - zmieniła sposób konfliktów: ryzyko zniszczenia świata wraz ze stroną silniejszą spowodował zanik tradycyjnych wojen
  - internet: spowodował upadek autorytetów i "klasy panującej". Pozostała im już tylko zwykła przemoc. To z kolei spowodowało przeniesienie środków z wojska na służby policyjne. Dawniej elity z narodem przygotowywały się do wojny z zewnętrznym wrogiem, dzisiaj elity wraz ze wsparciem z zagranicy przygotowują się do walki z narodem ...
  - internet oraz urządzenia dotykowe plus okulary 3D: zmiana interakcji społecznej. Ludzie nie potrzebują już pośrednika, żeby się ze sobą komunikować. Mają dostęp do zasobów wiedzy, tworzą dynamiczne struktury społeczne (np. w celu podjęcia określonych działań władz lokalnych).

  Takich sytuacji wcześniej NIE BYŁO !!!

  Takich przykładów można by mnożyć !!!
 • @vortex 23:45:22
  Też parę razy wypomniałem korwinistom, że żywiiołowy rozwój gospodarki japońskiej nastąpił w okresie rządów tamtejszego "miisterstwa gospdarki" (zapomniałem właściwej nazwy), które centralnie planowało i sterowało prywatnymi firmami, a przede wszystkim wspomagało rozwój wiedzy technicznej i inowacyjność. W wyniku te prywatne firmy działały na rynku jak państwowe za komuny, z wyjątkiem właścielskiej motywacji, anigmatycznej możliwości wzbogacenia się w dalekiej przyszłości.

  W naszej transformacji za Balcerka zabrakło rządowego wsparcia odpowiednią wiedzą i ochroną prawną, zamiast tego wsparcia była pełna zgoda na wrogie przejęcia w celu umożliwienia wydarcia strzępów sukna przez "swoich".

  I myśmy, społeczeństwo, dali się tymi korwinowskimi bredniami wpuścić w maliny. Teraz, gdy już leżymy, żadne wsparcie nie pomoże, ochrona patentowa jest tak bzdurna i tak powszechna. NIgdy nie osiągniemy "masy krytycznej", aby się liczyć.
 • @interesariusz z PL 08:06:57
  w którym momencie "daliśmy się wpuścić", skoro nigdy nie zostały zrealizowane postulaty UPR/JKM ?

  Daj mi przykłady ...
 • @chess 23:44:51
  >Czyli Chile już jest be w bajkach "tysiąca i jednego kapitalisty" spod gruszy w Józefowie ? :)

  A czy coś takiego z tego co napisałem odczytałeś?

  Czy tak dla Panów Tonderskiego czy vortexa nie ma dla Ciebie znaczenia co jest napisane, jakie są fakty, jaka jest prawda tylko liczy się propaganda.


  Ja piszę, że to co wysmarował Pan Tonderski jest sprzeczne z faktami oraz z elementarną logiką.

  A tu jeszcze vortex dodaje swoje, że to nie ma znaczenia, iż formalnie dla żadnych syjonistów Mises nie pracował, ale go wspierali po cichu. Tak po cichu, że nikt o tym nie wie oprócz vortexa i Tonderskiego.


  Również nie ma znaczenia to, że Mises i Szkoła Austriacja głosiła zawsze poglądy zupełnie sprzeczne z interesami tych tonderowskich syjonistów.
  Więc twierdzenie, że wspieraliby kogoś, kto działa wbrew ich oczywistemu interesowi, tworząc teorię głoszącą, że kryzysy biorą się właśnie z ekspansji kredytowej wykreowanego pieniądza, opisując te mechanizmy jakimi banki ten pieniądz tworzą, miałyby wspierać jest oczywistym nonsensem.

  Rozumiem, gdyby Pan Tonderski to pisał o Friedmanie, bo ten uważał, że należy sterować kreacją pieniądza. Od Keynesa różnił się oczywiście mechanizmami tego sterowania oraz w ogóle poglądami na wolny rynek, ale jeśli chodzi o interesy syjonistów, czyli jak rozumiem bankierów i powiązanych z nimi przemysłowców, to mogli oni wspierać takie poglądy jak Friedmana, monetarystów, keynesistów, szkoły bankowości...
  Ale twierdzenie, że wspierali akurat Szkołę Austriacką, jest oczywistym nonsensem, świadczącym o braku wiedzy lub niemożności logicznego myślenia.

  Tylko o tym pisałem.

  Na temat ocen Chile itd. w ogóle nic nie pisałem
 • @Paweł Tonderski 23:49:52
  >Dlaczego pan tak dużo wie o żydowskim liberalizmie a nie wie pan nic na tema prac Rybarskiego?"

  W przeciwieństwie do Pana trochę czytam o ekonomii. Skoro Pan tak poleca Rybarskiego to go przeczytam. Polecał go też krytykowany przez Pana Korwin, więc skoro ludzie z przeciwnych obozów go polecają to chyba należy go przeczytać.
  Kiedy już to zrobię, to się wypowiem czy się z tym zgadzam czy nie.


  Ale tak na marginesie, to czy Pan nie czuje się źle ucząc się zasad Newtona, czy na biologii Darwina, i tfu - Mendelejewa czy Pawłowa.
  Może byli wspierani przez syjonistów?
  Nie lepiej się ograniczyć tak jak w ekonomii do myśli narodowej?

  Ja się interesuję Szkołą Austriacką, bo jest oczywiste, że gdyby zorganizować państwo na takiej bazie, to większość problemów którymi się zajmujemy by nie istniała.
  Pańscy syjoniści zostaliby odcięci od koryta i mogliby jedynie prowadzić uczciwą bankowość tak jak każdy inny. Mogliby jedynie pośredniczyć pomiędzy oferującymi oszczędności, a biorącymi kredyty.

  Ale dla Pana takie teorie są żydowskie i wrogie polskości.
  Bo Pana ideałem jest to, żeby tuczyć tych syjonistów zostawiając im koryto, czyli możliwość kreowania pieniądza a jednocześnie zapluwać się w wyzwiskach i narzekaniach jak to jesteśmy przez nich zniewalani.

  Dla Pana zapewne odcięcie ich od koryta w taki prosty sposób jaki proponuje Mises jest nie do pomyślenia, no bo na co by Pan wtedy narzekał.  A dlaczego na swoim blogu nie opisze Pan idei Rybarskiego, żeby zachęcić do jego przeczytania, skoro się Pan tym kierunkiem interesuje?
  Dlaczego zamiast pisać coś konkretnego tylko się Pan zapluwa wyzywaniem wszystkich od żydów i syjonistów?

  Ja przedstawiam czasami założenia Szkoły Austriackiej http://imran.blog.pl/ , dlaczego Pan tego samego nie robi z Rybarskim?
  Łatwiej się zapluwać wyzwiskami niż coś napisać do rzeczy?
 • @Ranger 08:48:07
  Nie lubię usuwać komentarzy jestem przeciwnikiem takich metod, ale w tym przypadku to uczynię. Ranger jesteś szubrawcem i miernotą podszywającym się pod polską szlachtę, ale to już chyba wiesz.

  Najpierw kruk albo wrona nad "swoją" tarczą rodowa, a teraz belka i krzyż. :))))
 • @imran 09:16:09
  Na razie muszę pisać artykuły, w polemicznych tekstach, do tego co wypisujecie na łamach przeróżnych portali społecznościowych.

  Korwin tyle lat w polskiej polityce, tyle lat... Czy w tym czasie napisał choćby jeden krótki felieton odwołujący się do prac Rybarskiego o Narodowej Gospodarki? To że polecał do przeczytania jeszcze o niczym nie świadczy.

  I proszę nie porównywać mnie do dokonań pana Korwina.

  A to, że ja na kogoś pluję w pana komentarzu jest zwykłą marną prowokacją z pańskiej strony, wystarczy poczytać komentarze pana kolegów, którzy nie przebierają w słownictwie.
 • @Ultima Thule 08:20:33
  coś Ci się pomyliło,
  to nie Wy daliście się wpuścić,
  tylko Wy usiłowaliście nas wpuścić,
  no i się udało, bo wielu z nas uwierzyło w wasze oszołomskie bzdety.
 • @Ultima Thule 08:06:54
  "Nie da się wejść dwa razy do tej samej rzeki !!!!!"

  -ale czy problem molekuł i ciekłych kryształów to to samo co zmiany społeczne, natura człowieka, psychologia? Użyłeś pojęcia stricte filozoficznego bo woda płynie i cząsteczki wody obecne przy pierwszym zanurzeniu stóp w drugim przypadku mają prawdopodobieństwo bliskie zeru aby ta sama materia się spotkała. Poza tym nogi które zanurzają się w wodzie też są już inne ponieważ materiał biologiczny ulega wymianie.
  Nie zmienia to faktu że życie podlega procesom nocy i dnia, pór roku, księżyca, czy zlodowaceń. A więc jest cykliczne.
  Zmiany kulturowe, religijne, obyczajowe również.

  Co do techniki to obawiam się że i tu istnieje spore prawdopodobieństwo cykliczności. Nawet Biblia wspomina i ludziach budujących wieżę Babel, czy inne źródła o cywilizacji Atlantydy. Tak więc nie wykluczone że nasza technika biegnie ścieżką już kiedyś przebytą.


  Co do modyfikacji DNA - proszę o jakieś źródła bo może coś mi umknęło, a uprzedzam że temat ewolucjonizmu/kreacjonizmu i inteligentnego projektu mam opanowany i służę źródłami.

  Co do internetu jest Pan obawiam się huraoptymistą. Istnieje bowiem problem przepełnienia pamięci, i to nie maszyn a człowieka. Do tego zmierza właśnie smog informacyjny. Trawersując do psychosocjologii jest to "samotność w tłumie". A więc przesianie ziarna informacyjnego od plew to nie lada sztuka a większość użytkowników sieci skupia się właśnie na plewach. Tak więc cała teoria o uniwersalności internetu to tylko bajka dla grzecznych dzieci. Autorytety bowiem nadal posługują się kłamstwem jako narzędziem, nawet zinstytucjonalizowane vide Wikipedia.

  Okulary 3d = problemy z błędnikiem, zaburzenia percepcji głębi. Ilość danych graficznych bombardujących mózg człowieka wzrasta automatycznie x2 (3D) - wymarzone narzędzie manipulacji. Żaden umysł który zalewa się takim potokiem informacji nie przefiltruje należycie słowa pisanego. Zwykły overflow.
 • @Paweł Tonderski 10:54:35
  >>Na razie muszę pisać artykuły, w polemicznych tekstach, do tego co wypisujecie na łamach przeróżnych portali społecznościowych."

  Rozumiem. Jak mus to mus. Rady nie ma.


  >>A to, że ja na kogoś pluję ...

  Ależ nie chodzi mi że Pan pluje. Ultima też takim językiem pisze. Nie widzę w tym problemu. Użyłem zwrotu "zapluwanie się" w innym znaczeniu.

  Mnie chodzi o to, że zamiast pisać coś z sensem, to Pan (ale również np. niejaki Zych) pisze tak, że co drugie słowo to żyd albo syjonista. Sprawia to wrażenie jakby Pan był nawiedzony i nawet otwierając lodówkę widział żyda i z nim walczył.
  To zamienia pewne sprawy słuszne, o których należy pisać, w szopkę.
  Michalkiewicz też pisze o żydach, o próbach wyłudzania majątku przez gminy żydowskie z USA, o propagandzie robionej do spółki z Niemcami dla wybielenia tych ostatnich i przerzucania części odpowiedzialności za działania Niemców na Polaków... itd.
  Ale nie robi tego w sposób, który przeradza się w kabaret. Nie można z niczym przesadzać, bo się popada w śmieszność.
 • @chess 14:47:54
  Dzięki, na pewno tam zajrzę.

  Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

ULUBIENI AUTORZY

więcej