Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
103 posty 4904 komentarze

Polski Ruch Narodowy lata 30 - Następne pokolenie 2013.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

HYMN MŁODYCH Pieśń szybko stała się jednym z symboli polskiego ruchu narodowego. Obecnie jest oficjalnym hymnem MW i ONR. Śpiewana jest do melodii Warszawianki z 1831. Złoty słońca blask dokoła, Orzeł Biały wzlata wzwyż, Dumne wznieśmy w górę czoła,

 

 

 

POLSKI RUCH NARODOWY lata 30

 

Opublikowano 28 września 2012 roku.

   Od przewrotu majowego endecja była systematycznie zwalczana przez sanację. W odpowiedzi na to jeszcze w 1926 powstała pozaparlamentarna opozycyjna organizacja - Obóz Wielkiej Polski na czele z Romanem Dmowskim i składający się głównie z nacjonalistycznie nastawionej młodzieży.

   Głównym celem OWP była pozaparlamentarna walka o władzę z sanacją a jednym z głównych haseł walka z mniejszością żydowską w Polsce. OWP stał się organizacją masową skupiającą ok. 250 tysięcy członków. W podziale społecznym najliczniejszą grupę członków gromadziły sekcje rzemieślniczo-robotnicze, drugą studenci z korporantami a następnie młodzież wiejska, pracownicy biurowi kobiety, młodzież gimnazjalna, ludzie mieszkający za granicą. Narodowa Demokracja obejmowała w tamtym okresie partie polityczne, związki zawodowe, stowarzyszenia młodzieżowe, kobiece i sportowe.

   Lata 1931-32 to okres wzmożonej aktywności OWP ;- wielki pochód młodych w Poznaniu 3 maja, zakłócenie przebiegu akademii imieninowych ku czci J. Piłsudskiego 19.03.1932, akcje przeciwko organizacjom sanacyjnym [Strzelcowi, BBWR]. Policja metodami brutalnymi, a nawet bronią palną likwidowała wszystkie niezgodne z prawem wystąpienia. Do największych zamieszek doszło w Ryczywole, gdzie w walkach między policją a NARODOWCAMI rany odniosło kilku policjantów i 3 działaczy OWP, a także w Kórniku 24 03.1932., gdzie jedna osoba zginęła, a kilku policjantów było rannych. Do najbezwzględniejszych akcji policji należała pacyfikacja UP -23.03.1933., gdy działacze NARODOWI PRÓBOWALI ZAKŁÓCIĆ OBCHODY IMIENIN Piłsudskiego. Policja biła kolbami karabinów, kuła bagnetami protestujących, a policja konna szarżowała w tłum i płazowała szablami zebranych. (30 rannych)

   W dużym stopniu to NARODOWCY byli sprawcami zamieszek. Była to reakcja na bezwzględną politykę władz w zwalczaniu opozycji OBOZU NARODOWEGO. [RADYKALIZACJA NARODOWCÓW oraz wzrost nastrojów konfrontacyjnych.]

   Władza sanacyjna, widząc realne zagrożenie ze strony OWP, w 1933 zdelegalizowała organizację, a jej działaczy poddała represjom. [REKORDZISTĄ BYŁ DZIAŁACZ OWP Z WIELKOPOLSKI ZBIGNIEW ŁUKACZYŃSKI - STAWAŁ PRZED SĄDEM 117 RAZY!]

   Na początku lat 30. doszło wewnątrz STRONNICTWA NARODOWEGO do sporów, między grupą "starych" (Stanisław Stroński, Marian Seyda, Roman Rybarski), postulującą zachowanie ustroju parlamentarnego z ograniczeniem zakresu demokracji, a grupą "młodych" (Tadeusz Bielecki, Jędrzej Giertych, Stefan Sacha), którzy związani z Obozem Wielkiej Polski, głosili poglądy o kryzysie liberalnej demokracji oraz dążyli do zespolenia zasad katolicyzmu z nacjonalizmem. Konflikty doprowadziły do rozłamów; w 1933 wyodrębnił się Związek Młodych Narodowców, a w 1934 Obóz Narodowo-Radykalny. W 1935 władzę w SN przejęli "młodzi" z nową linią polityczną będącą kontynuacją OWP. Wkrótce doszło do podziału "młodych" na ekstremistyczną frakcję Jędrzeja Giertycha i grupę Tadeusza Bieleckiego, bardziej skłonną do kompromisu z sanacją. W tym okresie SN reprezentowało zdecydowaną postawę wrogą nadreprezentacji mniejszości żydowskiej w sferze władzy państwowej i publicznej, która znajdowała się w rękach sanacyjno socjalistycznego reżymu, który o tym decydował, wykorzystując do tego polską policję oraz polski wymiar sprawiedliwości, ale także Polskie Wojsko.

Największe wpływy Stronnictwo Narodowe posiadało w Zachodniej i Centralnej Polsce oraz w Wilnie i Lwowie.

   OWP BYŁ NAJLICZNIEJSZĄ PARTIĄ POLITYCZNĄ W POLSCE. W 1938 liczyło ponad 200 tys. członków. Organami prasowymi stronnictwa były: "Gazeta Warszawska" (od 1935 "Warszawski Dziennik Narodowy"), "Myśl Narodowa", "Kurier Poznański", "Dziennik Wileński" i wiele innych. Prezesami SN byli kolejno: Joachim Bartoszewicz, Kazimierz Kowalski oraz Tadeusz Bielecki. Pod wpływem SN pozostawały liczne organizacje zawodowe (Zjednoczenie Zawodowe "Praca Polska"), młodzieżowe (Młodzież Wszechpolska), sportowe (Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"), oświatowe i inne.

POLSKI RUCH NARODOWY/OBÓZ WIELKIEJ POLSKI 1926-1933 [HISTORIA W FOTOGRAFII]

 

 

HYMN MŁODYCH

Pieśń szybko stała się jednym z symboli polskiego ruchu narodowego. Obecnie jest oficjalnym hymnem Młodzieży Wszechpolskiej. Śpiewana jest do melodii Warszawianki z 1831.

 

Złoty słońca blask dokoła,

Orzeł Biały wzlata wzwyż,

Dumne wznieśmy w górę czoła,

patrząc w Polski Znak i Krzyż,

 

Polsce niesiem odrodzenie,

Depcząc podłość, fałsz i brud,

W nas mocarne wiosny tchnienie,

W nas jest przyszłość,

Z nami lud,

 

Naprzód idziem w skier powodzi,

Niechaj wroga przemoc drży,

Już zwycięstwa dzień nadchodzi,

Wielkiej Polski moc to my!

Wielkiej Polski moc to my!

 

Naprzód idziem zbrojni duchem,

Antychrysta pędzić precz.

Matko Boża nas wysłuchaj,

Błogosław Chrobrego Miecz!

Błogosław Chrobrego Miecz!

 

11 listopada - Dzień Bohaterów (HD)

www.youtube.com/watch

marszniepodleglosci.pl/

CWP!

 

Wszytko to co zamieściłem w tym artykule znalazłem w necie, zachęcam wszystkich Polaków do udziału w tegorocznym Marszu Niepodległości w Warszawie zorganizoawanym przez ONR - Obóz Narodowo Radykalny oraz przez MW - Młodzież Wszechpolską.

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej